Τα Αξιοθέατα της Ελλάδας

Ιούνιος 2018

Το καλοκαίρι ήρθε!   Μια "Γεύση" από Ελλάδα, στην Είσοδο του σχολείου!

Ερευνητική, διαθεματική εργασία σε Γλώσσα και Μελέτη Περιβάλλοντος των μαθητών της Β΄ Τάξης

Κολάζ με τα Αξιοθέατα της Ελλάδας πραγματοποίησαν οι μαθητές των δυο τμημάτων της Β΄ Τάξης, την ώρα της Ευέλικτης Ζώνης, με αφορμή τα σχετικά Κεφάλαια των μαθημάτων της Γλώσσας

(Ενότητα 22: ΔιαγωνισμόςΚολάζ - Ενότητα 18: Ελλάδα / Τουριστικοί Οδηγοί)

και Μελέτης Περιβάλλοντος (Τόποι της Πατρίδας μου).

Οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες των 3-4 ατόμων, βρήκαν και έφεραν στο σχολείο, εικόνες με αξιοθέατα από διαφορετικά μέρη (γεωγραφικά διαμερίσματα) της χώρας μας. Ως αξιοθέατα θεωρούνταν: αρχαιολογικοί χώροι, Μουσεία, σπήλαια, φαράγγια, λίμνες,  δάση, υδροβιότοποι  κ.α.

Η δημιουργία των κολάζ έγινε με βάση τις οδηγίες του βιβλίου της Γλώσσας και  αναρτήθηκαν στην Είσοδο του σχολείου.

Η Έκθεση με τα Κολάζ

Επαφή με την Τεχνολογία

14 Ιουνίου 2018

Μια πρωτότυπη Έκθεση με ρομπότ παρουσιάστηκε σήμερα, στην Είσοδο του σχολείου.  Δημιουργοί της Εκθεσης, ήταν  μαθητές και μαθήτριες από διάφορα τμήματα, όλων των τάξεων.

Με την παρότρυνση του Πληροφορικού του σχολείου μας, οι μαθητές καλούνταν να κατασκευάσουν ρομπότ με απλά, καθημερινά υλικά: χαρτόνια, κούτες, κουτάκια αναναψυκτικού, μπουκάλια κ.α. ανακυκλώσιμα κυρίως υλικά.

Το θέμα άρεσε πολύ στα παιδιά, η φαντασία τους υπήρξε αστείρευτη και οι ιδέες τους καταπληκτικές!

Αναμνηστικές ... δημιουργίες

13 Ιουνίου 2018

Ημέρα δημιουργικής διάθεσης και κατασκευών

Αναμνηστικά μπλουζάκια με σχέδια ελεύθερης έκφρασης, όλο φαντασία και χρώμα,  βιβλιαράκια με τις αναμνήσεις και τις σκέψεις τους, αλλά και σουπλά ανταλλαγής ευχών μεταξύ τους, θα συνοδεύουν τους Τίτλους Σπουδών των μαθητών της Στ΄, μαζί φυσικά με τις  δικές μας ευχές για καλή πρόοδο και επιτυχία, σε ό,τι επιλέξουν να κάνουν στη ζωή τους.

Όμορφοι και πολύχρωμοι θα είναι και οι ανεμόμυλοι που θα συνοδεύουν τους Τίτλους Προόδου, στα Πρωτάκια μας.

Γαλλικές γεύσεις

7 Ιουνίου 2018

Με αφορμή το σχετικό Κεφάλαιο του Βιβλίου των Γαλλικών τους, οι μαθητές των δύο τμημάτων της Στ΄ Τάξης υλοποίησαν Πρόγραμμα πάνω στη Γαλλική κουζίνα.

Με την καθοδήγηση της δασκάλας των Γαλλικών τους και τη βοήθεια των γονέων τους,  τα παιδιά έφεραν στο σχολείο, αλμυρές και γλυκές λιχουδιές ... γαλλικής προέλευσης.

Έτσι, ένα μακρύ τραπέζι στρώθηκε στην Αίθουσα του Ολοήμερου με γαλλικά εδέσματα όπως: σουφλέ, μπαγκέτες, κρέπες (αλμυρές και γλυκές), προφιτερόλ, κρουασάν, τιραμισού, γαλλικό κορμό, κέικ σοκολάτας και λεμονιού, μηλόπιτα γαλλική, μιλφέιγ κ. α.

Μια ωραία και προπαντός γευστική ιδέα!

Την Εποχή των Δεινοσαύρων ...

29  Μαΐου 2018

Ένα φανταστικό ταξίδι απόδρασης πίσω στο χρόνο, πέρα από τα σύνορα της ιστορίας και πριν την αυγή της ανθρωπότητας βίωσαν οι μαθητές της Α΄ Τάξης μαζί με  τις δασκάλες τους, όταν επισκέφτηκαν  το  Πάρκο των Δεινοσαύρων, στις εγκαταστάσεις της " Πατραϊκής Οινοποιίας" στην Πάτρα.

Στο Μουσειακό χώρο του Πάρκου με τα πελώρια εκθέματα , τα φυτά και τα απολιθώματα, τα παιδιά  είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν 21 μικρούς και μεγάλους δεινόσαυρους. Τα ρομποτικά αυτά εκθέματα με κινήσεις , χρώματα και ήχους μετέφεραν τους μαθητές στο Μεσοζωικό αιώνα ,τότε, που τα γιγάντια αυτά ερπετά κυριαρχούσαν στη Γη. Ο πιο εντυπωσιακός δεινόσαυρος που υπήρχε στην έκθεση, ήταν σίγουρα , ο Τυραννόσαυρος Ρεξ, με 6 μέτρα ύψος και 14 μέτρα μήκος.

Τέλος, τα παιδιά  με το  καπέλο  του παλαιοντολόγου και ακολουθώντας την ξεναγό, αφού εξερεύνησαν όλο το χώρο,  έπαιξαν διαδραστικό παιχνίδι.