Εκπαιδευτική εκδρομή στους Δελφούς

27 Απριλίου 2018

Την ημερήσια εκδρομή τους στους Δελφούς, πραγματοποίησαν οι μαθητές των δυο τμημάτων της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, μαζί με τους δασκάλους τους. Εκεί  επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο των Δελφών.

Οι Δελφοί, αποτέλεσαν για αιώνες το θρησκευτικό και πνευματικό κέντρο των αρχαίων Ελλήνων, καθώς εκεί βρισκόταν το πανελλήνιο ιερό και  το πιο ξακουστό μαντείο του αρχαίου ελληνικού κόσμου.

Στο Μουσείο, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά αριστουργήματα παγκόσμιας ακτινοβολίας, όπως: τον Ηνιόχο, τη Σφίγγα των Ναξίων, τον ομφαλό (ιερό σύμβολο των Δελφών), τα αγάλματα των αδελφών Κλέοβη και Βίτωνα, τον ασημένιο ταύρο, αετώματα  του ιερού του Απόλλωνα, αναθήματα από τους Θησαυρούς των Αθηναίων, των Σιφνίων  κ.α

Ύστερα, εξερεύνησαν και τον  Αρχαιολογικό χώρο, το σημαντικότερο μνημείο του οποίου είναι το Ιερό του Απόλλωνα.  Εκεί έδινε τους χρησμούς της η Πυθία (η εκάστοτε πρωθιέρεια του θεού Απόλλωνα) σε αινιγματική μορφή, ενώ την ερμηνεία τους αναλάμβαναν στη συνέχεια,  οι  ιερείς του ναού.  Άλλα μνημεία στο χώρο:   Ο Θησαυρός των Αθηναίων, ο Θόλος της Αθηνάς Προναίας, η Κασταλία πηγή, το αρχαίο θέατρο, το αρχαίο στάδιο κ.α.

Στην επιστροφή έγινε στάση για φαγητό και ξεκούραση στο Γαλαξίδι.