Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για τον τρύγο

Εκδρομή στο «Κτήμα Γουρδούπη» στην περιοχή της Χαλανδρίτσας, πραγματοποίησαν οι μαθητές και μαθήτριες των δυο τμημάτων της Γ΄ και  Στ΄ τάξης του σχολείου μας.

Εκεί συμμετείχαν στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: «Τρύγος,  μια μεγάλη γιορτή!».

Μετά το μάζεμα των σταφυλιών, τα παιδιά οδηγήθηκαν στο πατητήρι και με ενθουσιασμό  πάτησαν  τα σταφύλια. Έμαθαν για τα παραδοσιακά εργαλεία και τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνταν για αυτή τη δουλειά καθώς και για τη μετατροπή του μούστου σε κρασί και σε  τσίπουρο.

Στη συνέχεια, τα παιδιά οδηγήθηκαν στο εργαστήριο αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής του κτήματος και έφτιαξαν με μεγάλη επιτυχία μουστουκούλουρα.

Αργότερα, ξεκουράστηκαν, έφαγαν και έπαιξαν.

Δρόμοι ηρώων του '21

Από Εργασία μαθητών του Ε1

Οι τρεις Ιεράρχες

Τα κάλαντα των Τριών Ιεραρχών,

είπαν οι μαθητές και μαθήτριες του Δ1

στα παιδιά όλου του σχολείου.

Μια όμορφη κατασκευή της Ε΄

Με λίγα Λόγια… από το Γ1

Οι τρεις Ιεράρχες

Οι τρεις Ιεράρχες: ο Μέγας Βασίλειος, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος υπήρξαν πατέρες και δάσκαλοι της χριστιανικής θρησκείας.

Και οι τρεις ήταν πολύ μορφωμένοι. Σπούδασαν στα καλύτερα πανεπιστήμια  της εποχής τους. Αγάπησαν πολύ τα γράμματα, μα πιο πολύ το Χριστό και τη χριστιανική εκκλησία.

Πούλησαν όλη την περιουσία τους και τη μοίρασαν στους φτωχούς, στους αρρώστους και τα ορφανά. Δίκαια τους ονόμασαν πατέρες της Εκκλησίας, δασκάλους της Οικουμένης, φωστήρες και ποταμούς της σοφίας.

Σε όλα τα σχολεία με ιδιαίτερη χαρά τιμούν τη μνήμη τους και ζητούν φώτιση στα γράμματα και την αρετή.  Η μνήμη τους  γιορτάζεται στις 30 Ιανουαρίου.

Είναι γιορτή των γραμμάτων και των σχολείων.

Μπορείτε να επισκεφτείτε για πληροφορίες και το παρακάτω link, που στέλνει η δασκάλα της Ε΄

κ. Κολοκυθά Παρασκευή.

"Ας ισορροπήσουμε.."

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Brain breaks Ε1 ..

Η ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ

"ΑΣ ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΟΥΜΕ"....

Για το Πολυτεχνείο..

Εικαστικές δημιουργίες για το "Πολυτεχνείο"

Β1

Δ1            Με αφορμή το βιβλίο:  "η Κυρά Δημοκρατία" της Κωνσταντίνας Αρμενιάκου

Πρόκειται για ένα παραμύθι που παρουσιάζει το ιστορικό πλαίσιο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου  και απαντά με απλό τρόπο στα ερωτήματα "τι είναι η δημοκρατία;", "τι είναι η δικτατορία;" .

Δημοκρατία και Δικτατορία εξανθρωπίζονται και μέσα από  την προσωποποίησή τους τα παιδιά αντιλαμβάνονται τι σημαίνουν οι έννοιες αυτές για τους πολίτες στην καθημερινότητά τους.

Και μια ενδιαφέρουσα πρόταση από τον Εικαστικό μας

Κατασκευή "γαρύφαλλο' για το Πολυτεχνείο