Ένας περίπατος ... στην Αρχαία Αθήνα

Το Θεατρικό δρώμενο "Ένας περίπατος στην πόλη" του Νώντα Έλατου, από το Ανθολόγιό τους, διασκεύασαν και ζωντάνεψαν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης, παρουσία μαθητών, γονέων και συναδέλφων. Μια πολύ ωραία παράσταση που μας μετέφερε το περιβάλλον, τις μυρωδιές , τα χρώματα και τους ήχους της πολύβουης αγοράς της αρχαίας Αθήνας.

Στη συνέχεια της Εκδήλωσης παρακολουθήσαμε το video του Κώστα Γαβρά για τις καταστροφές του υπέστη ο Παρθενώνας στο πέρασμα των αιώνων και ακούσαμε την απαγγελία του ποιήματος του Λόρδου Βύρωνα "Η κατάρα της Αθηνάς".

Ακολούθησε "αθηναϊκό συμπόσιο".

Το θεατρικό ήταν η τελευταία δράση Πολιτιστικού Προγράμματος με τον ομώνυμο τίτλο: "Ένας περίπατος στην πόλη" που υλοποίησε η Γ΄ Τάξη κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς και αφορούσε την διατροφή, την ενδυμασία, τα παιχνίδια, την εκπαίδευση και την τέχνη στην Αθήνα της αρχαιότητας.

Τα παιδιά κατά τη διάρκεια του Προγράμματος, είχαν την ευκαιρία να παίξουν με τα αρχαία παιχνίδια, να δοκιμάσουν εδέσματα των αρχαίων, να φορέσουν τα ρούχα τους, να φτιάξουν μουσικά τους όργανα και να κατασκευάσουν την μακέτα του Παρθενώνα. Επίσης, να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Μουσείο της Ακρόπολης και το Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας.

Η Έκθεση της Β΄Τάξης

Τα παιδιά φέρνουν στην Έκθεση προϊόντα του τόπου τους και τα εκθέτουν.

(Ευχαριστούμε τους Γονείς της Β΄τάξης για την συνεργασία τους και τη βοήθειά τους στη συλλογή των προϊόντων.)

Οι γονείς επισκέπτονται την Έκθεσή μας, για να δουν ολοκληρωμένο το βιβλίο των μαθητών,

να γνωρίσουν τα τοπικά προϊόντα

και να φωτογραφίσουν φυσικά τα παιδιά τους.

Στους επισκέπτες μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα φημισμένα παραδοσιακά πατρινά προϊόντα.

Προετοιμασίες για την Έκθεση

Το Βιβλίο των Μαθητών της Β΄αναρτήθηκε στην Είσοδο του σχολείου.

Η θεματολογία του Βιβλίου τους διακρινόταν σε τομείς επιχειρηματικής δραστηριότητας

της κατηγορίας: τροφίμων - ποτών και τα παιδιά ήταν χωρισμένα στις αντίστοιχες επαγγελματικές ομάδες.

Κάθε μαθητής είχε αναλάβει από κάθε τομέα, να "μας μιλήσει" για ένα προϊόν του τόπου του

ή μια ιστορική βιομηχανία της πόλης μας.

Στη συνέχεια, το ίδιο προϊόν το σχεδίασε,  το διαφήμισε και το έφερε στην Έκθεση.