Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

8  Μαΐου 2018

Tο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Πατρέων "Πάνος Μυλωνάς", επισκέφτηκαν οι μαθητές της Β ΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας. Εκεί παρακολούθησαν Πρόγραμμα θεωρητικής και πρακτικής κατάρτισης στους κανόνες σωστής οδικής συμπεριφοράς που πρέπει να ακολουθούν ως πεζοί.

Με τη συνεχή επίβλεψη και καθοδήγηση των εκπαιδευτών κ. Δημήτρη Διαμαντόπουλου και  Θανάση Πάνου, τα παιδιά για δυομισι περίπου ώρες, πληροφορήθηκαν τους βασικούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής  και εκπαιδεύτηκαν στο πώς θα πρέπει να συμπεριφέρονται στον δρόμο, για να είναι ασφαλείς στις μετακινήσεις τους.

Έμαθαν να ξεχωρίζουν τις πινακίδες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ.) με βάση  τι δηλώνει το σχήμα και το χρώμα τους (προσοχή, υποχρέωση , απαγόρευση)  και στη συνέχεια,  με ενεργή συμμετοχή, μέσα από ασκήσεις  και παιχνίδια αλλαγής ρόλων (αυτοκίνητα - πεζοί ) να χρησιμοποιούν σωστά τις διαβάσεις και τους φωτεινούς σηματοδότες.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτές που  με υπομονή, μεταδοτικότητα  και ευχάριστη διάθεση βοήθησαν στη διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης  στους μαθητές μας και ανυπομονούμε του χρόνου για το δεύτερο μέρος της εκπαίδευσης με ποδήλατα και μηχανοκίνητα αυτοκίνητα!