Επίσκεψη στο Ζωολογικό Μουσείο

24 Απριλίου 2018

Το Ζωολογικό Μουσείο του Τμήματος Βιολογίας  του Πανεπιστημίου Πατρών , επισκέφτηκαν  οι μαθητές της Β΄ και Γ΄  τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Εκεί οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν περισσότερα από 3.500 δείγματα Σπονδυλωτών ζώων της ελληνικής κυρίως πανίδας, στα φυσικά τους ενδιαιτήματα, ύστερα από σχετική προσομοίωση που έχει γίνει σε κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους (διοράματα).

Στις τάξεις των  Σπονδυλωτών ζώων ανήκε μια μεγάλη ποικιλία  από ταριχευμένα Θηλαστικά, Πτηνά και Ερπετά , ενώ υπήρχαν και διάφορες ομάδες ασπόνδυλων , όπως Κνιδόζωα, Μαλάκια, Αρθρόποδα, Εχινόδερμα κ.α.

Η ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου έγινε από τους υπεύθυνους καθηγητές του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου.

Στο τέλος της ξενάγησης, ο καθηγητής Βιολογίας κ.  Χονδρόπουλος Βασίλειος, εξήγησε διεξοδικά στους  μαθητές μας πώς γίνεται η ταρίχευση των ζώων.

Εικόνες από τις ξεναγήσεις  των μαθητών Β΄ και Γ΄