Ιστορία - Το Μουσείο της Γ΄ Τάξης

"Σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς οι μαθητές της Γ ' Τάξης ασχολήθηκαν με project στο μάθημα της Ιστορίας :Φτιάξαμε τον Όλυμπο με τους 12 Θεούς, τους Άθλους του Ηρακλή, τον Λαβύρινθο, την Αργώ και ταξιδέψαμε με τον Πολύπαθο Οδυσσέα...

Δραματοποιήσαμε σκηνές απο τη Μυθολογια και στο τέλος δημιουργήσαμε το δικό μας Μουσείο στην τάξη και το  παρουσιάσαμε στα άλλα τμήματα.. Παλαιολιθικός- Νεολιθικός, Κυκλαδικός, Μινωικός και Μυκηναϊκός Πολιτισμός..Υπέροχες δημιουργίες...

Το υπέροχο  ταξίδι της Ιστορίας  συνεχίζεται…"

Ο Παγωτατζής στο σχολείο μας..

14 Ιουνίου 2023

Πλανόδιος Παγωτατζής με το καροτσάκι του παγωτού του ήρθε στο σχολείο μας με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και πρόσφερε παγωτά στους μαθητές όλου του σχολείου .        Ήταν μια ευχάριστη  - δροσιστική έκπληξη για τα παιδιά, ενώ έζησαν και  λίγο από κοντά ένα επάγγελμα μιας άλλης εποχής.

Στη συνέχεια, απονεμήθηκαν Αναμνηστικά στους Μαθητές της Στ΄ Τάξης.

Παλαιά Επαγγέλματα

Μια Παρουσίαση για τα Παλαιά επαγγέλματα παρακολούθησαν οι μαθητές  και μαθήτριες

των δύο τμημάτων της Β΄ Τάξης στην  Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου.

Για τα  επαγγέλματα αυτά είχαμε αναφερθεί και στο σχετικό Κεφάλαιο της Γλώσσας:  "Ποιος είναι; Τι κάνει;"

Τώρα τα παιδιά άκουγαν διεξοδικά για: τον γαλατά, τον γανωτή, τον παγοπώλη, τον νερουλά, τον ράφτη, την μανταρίστρα, τον μπαρμπέρη, τον σαμαρά, τον πεταλωτή , τον αγωγιάτη κ.α.

Επίσης μιλήσαμε και για παλαιές ασχολίες όπως: το αλώνισμα, τον τρύγο,  το λανάρισμα και  ξάσιμο του μαλλιού και την ύφανση σε αργαλειό.

Δείτε και ακούστε την Παρουσίαση  που είχε δημιουργηθεί στο πλαίσιο μιας παλαιότερης Εκδήλωσης του σχολείου (Λαογραφική Έκθεση)πατώνντας πάνω στην εικόνα.

Εκδρομή και ....άθληση

12 Ιουνίου 2023

Τον αθλητικό χώρο "Νίκη Προαστείου" στα Μποζαΐτικα Πατρών  επισκέφτηκαν

οι μαθηττές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου.

Εκεί συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες: ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ , χάντμπολ, τοξοβολία, μουσικο-κινητικά παιχνίδια, πίστες Survivor  κ.α. υπό την καθοδήγηση κατάλληλων εκπαιδευτών και προπονητών.

Ήταν μια μέρα γεμάτη άθληση και παιχνίδι και τα παιδιά πέρασαν  υπέροχα!

Επίσκεψη στο Ζωολογικό Μουσείο Πατρών

30 Μαΐου 2023

Το Ζωολογικό Μουσείοτου Τμήματος Βιολογίας  του Πανεπιστημίου Πατρών, επισκέφτηκαν  οι μαθητές της Α΄ και Β΄  τάξης του σχολείου μαςστο πλαίσιο των μαθημάτων της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Εκεί οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν περισσότερα από 3.500 δείγματαΣπονδυλωτών ζώων της ελληνικής κυρίως πανίδας, στο φυσικό τους περιβάλλον, ύστερα απο σχετική προσομοίωση που έχει γίνει σε κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους (διοράματα) .

Στις τάξεις των  Σπονδυλωτών ζώων ανήκε μια μεγάλη ποικιλία  από ταριχευμένα Θηλαστικά, Πτηνά και Ερπετά , ενώ υπήρχαν και διάφορες ομάδες ασπόνδυλων, όπως Κνιδόζωα, Μαλάκια, Αρθρόποδα, Εχινόδερμα κ.α.

Έτσι, τα παιδιά μπόρεσαν να δουν από κοντά , εκατονταδες είδη του ζωικού βασιλείου όπως: αγριογούρουνο, αλεπού, ελάφι, νυφίτσα,  κουνάβι, ασβό, σκαντζόχοιρο , κουκουβάγιες , αετούς, γεράκια, γύπες,  φασιανούς, ορτύκια, σαύρες, φίδια, καρχαρίες, θαλάσσιες χελώνες κ.α.

Στο τέλος, η   υπεύθυνη της ξενάγησης του Τμήματος Βιολογίας, εξήγησε  διεξοδικά στους  μαθητές μας  πώς γίνεται η ταρίχευση των ζώων.