Μεταμφιέσεις και αποκριάτικα τραγούδια

Κατασκευών συνέχεια: Αποκριάτικα καπέλα αρλεκίνου μαθητών της Γ΄ Τάξης

και  μάσκες με πρωτοτυπία μαθητών της Δ΄ Ταξης

25 Φεβρουαρίου

Μια ωραία έκλπληξη μάς επιφύλαξαν μαθητές  της  Α΄τάξης  μαζί με τη Μουσικό του σχολείου μας.

Με αποκριάτικες μάσκες επισκέφτηκαν όλα τα τμήματα και μάς τραγούδησαν το "Καρναβάλι" σε ρυθμούς γιάνκα.

Μια ευχάριστη νότα, στο κλίμα των ημερών.

Τα πρωτάκια μας ήταν πολύ χαριτωμένα!

Ευχάριστη  ήταν και η επίσκεψη μαθητών της Β΄΄ταξης, οι pjmasks ή αλλιώς πιτζαμοήρωες.

Αποκριάτικη διακόσμηση και κατασκευές

Καρναβαλική διάθεση και στολισμός

Διακόσμηση με αποκριάτικες κατασκευές και ζωγραφιές σε πόρτες, τάξεις  και διαδρόμους.

Ο Βασιλιάς Καρνάβαλος

Δημιουργία μαθητών της Στ΄Τάξης

Κλόουν, μάσκες, χαρταετούς και άλλες όμορφες αποκριάτικες κατασκευές, δημιούργησαν οι μαθητές και των άλλων τάξεων.

Εικόνες από τις κατασκευές της Γ΄, Β΄και Α΄ τάξης

Τσικνοπέμπτη 2020

20 Φεβρουαρίου 2020

"Τα κουκιά"  (παραδοσιακός αποκριάτικος χορός από την Καρδίτσα)

από μαθητές και μαθήτριες της  Β΄ Τάξης

Στη συνέχεια  οι μαθητές μας χόρεψαν και διασκέδασαν.

Παράσταση Καραγκιόζη στο σχολείο μας

12 Φεβρουαρίου 2020

Θέλοντας τα παιδιά να γνωρίσουν από κοντά τους ήρωες του Θεάτρου Σκιών,  καλέσαμε  καραγκιοζοπαίχτη στο σχολείο μας.

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄, Γ΄ και Δ΄τάξης, παρακολούθησαν μια  επίκαιρη κωμωδία με θέμα το καρναβάλι από το Θέατρο Σκιών του Κώστα Μακρή.

Η παράσταση,  άρεσε πολύ και διασκέδασε  τους μικρούς  μαθητές μας.

Θέατρο Απόλλων: "Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα"

27 Ιανουαρίου 2020

Ένα από τα πιο σημαντικά έργα της ελληνικής λογοτεχνίας, το αριστούργημα του Μενέλαου Λουντέμη "Ένα παιδί μετράει τ' άστρα " παρακολούθησαν οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας, από την Παιδική Σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας σε συνεργασία με το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Ιωαννίνων.

Το βιβλίο εξιστορεί την περιπέτεια του Μέλιου Καδρά , ενός φτωχού και ορφανού αγοριού:  Στο χωριό του Μέλιου το αφεντικό του δεν τον αφήνει να μορφωθεί, διότι υποστηρίζει πως θα του αποσπά την προσοχή από τη δουλειά. Ένας καλός δάσκαλος του χωριού θα καταλάβει τη δίψα του παιδιού για μάθηση και θα του δώσει, αρχικά, κάποια βιβλία. Ο Μέλιος μοιάζει να συγκλονίζεται από τα βιβλία, όσες φορές κι αν τα διαβάσει. Η όρεξή του για μάθηση, τελικά, θα τον προδώσει στο αφεντικό, που μόλις μαθαίνει ότι ο Μέλιος ασχολείται με τα βιβλία θυμώνει πολύ και του απαγορεύει να ξανασυναντήσει τον δάσκαλο. Οι δρόμοι του παιδιού και του δάσκαλου χωρίζουν, ο Μέλιος πηγαίνει στην πόλη ολομόναχος, για να πάει σχολείο...