Την Εποχή των Δεινοσαύρων ...

29  Μαΐου 2018

Ένα φανταστικό ταξίδι απόδρασης πίσω στο χρόνο, πέρα από τα σύνορα της ιστορίας και πριν την αυγή της ανθρωπότητας βίωσαν οι μαθητές της Α΄ Τάξης μαζί με  τις δασκάλες τους, όταν επισκέφτηκαν  το  Πάρκο των Δεινοσαύρων, στις εγκαταστάσεις της " Πατραϊκής Οινοποιίας" στην Πάτρα.

Στο Μουσειακό χώρο του Πάρκου με τα πελώρια εκθέματα , τα φυτά και τα απολιθώματα, τα παιδιά  είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν 21 μικρούς και μεγάλους δεινόσαυρους. Τα ρομποτικά αυτά εκθέματα με κινήσεις , χρώματα και ήχους μετέφεραν τους μαθητές στο Μεσοζωικό αιώνα ,τότε, που τα γιγάντια αυτά ερπετά κυριαρχούσαν στη Γη. Ο πιο εντυπωσιακός δεινόσαυρος που υπήρχε στην έκθεση, ήταν σίγουρα , ο Τυραννόσαυρος Ρεξ, με 6 μέτρα ύψος και 14 μέτρα μήκος.

Τέλος, τα παιδιά  με το  καπέλο  του παλαιοντολόγου και ακολουθώντας την ξεναγό, αφού εξερεύνησαν όλο το χώρο,  έπαιξαν διαδραστικό παιχνίδι.