Επίσκεψη στην Αρτοβιομηχανία "Δερβίσης"

11 Μαΐου 2016

Την Αρτοβιομηχανία "Δερβίσης", στην Περιβόλα Πατρών, επισκέφτηκαν οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄τάξης, συνεχίζοντας τις επισκέψεις τους σε τοπικές επιχειρήσεις τροφίμων - ποτών, με αφορμή το Πρόγραμμά τους για τα Τοπικά Προϊόντα.

Στους χώρους της αρτοβιομηχανίας, που δραστηριοποιείται στην παραγωγή και διάθεση άρτου και αρτοσκευασμάτων στην πόλη μας από το 1972 , τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν τις πρώτες ύλες του ψωμιού , να δουν τη ζύμη να δημιουργείται και να πληροφορηθούν όλη τη διαδικασία και τα στάδια της παρασκευής του.

Στη συνέχεια, η υπεύθυνη της ξενάγησης, έδειξε στα παιδιά το μηχάνημα κοπής των τοστ και τον τρόπο συσκευασίας τους.

Τέλος, κατά την έξοδο μας, η αρτοβιομηχανία κέρασε στους μαθητές μας αφράτο τσουρεκάκι.