Επίσκεψη στη Λουκουμοποιία "Σκιαδαρέση"

7 Απριλίου 2016

Οι προγραμματισμένες επισκέψεις , γίνονται στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Υγείας των μαθητών της Β΄τάξης, για τα "Τοπικά προϊόντα" Πάτρας- Ν. Αχαΐας. Τα προϊόντα, ανήκουν στην κατηγορία τροφίμων - ποτών και είναι είδη προϊόντων διατροφής για τα οποία φημίζεται ο τόπος τους. Η Πάτρα, με μεγάλη παράδοση στα λουκούμια, ήδη από το 1850, γίνεται Πύλη του λουκουμιού στο Δυτικό κόσμο. Πολλές λουκουμοποιίες ανθούν στην πόλη και το προϊόν αποκτά τη φήμη τοπικής σπεσιαλιτέ.

Επόμενη στάση των μαθητών Α΄και Β΄ Τάξης, ήταν το Εργαστήριο Λουκουμιών "Σκιαδαρέση" , στην Εγλυκάδα Πατρών. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του εργαστηρίου και πληροφορήθηκαν αρχικά για τα υλικά και τον τρόπο παρασκευής του λουκουμιού και στη συνέχεια  για τον τρόπο τυποποίησης και συσκευασίας του.

Στο τέλος, η Λουκουμοποιία προσφέρε στα παιδιά, ως κέρασμα, παραδοσιακό λουκούμι.