Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 06 Ιουνίου 2014 Γράφτηκε από τον/την Δήμητρα Σπυρούλια

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας από τα πρωτάκια μας!

Η στοματική υγιεινή αποτελεί μια βασική ενότητα, στα πλαίσια της γνωριμίας των μικρών μαθητών με τον εαυτό τους και το σώμα τους. Καθώς εισέρχονται στο μεταβατικό στάδιο της αλλαγής των νεογιλών δοντιών τους, καθώς και η απόκτηση διατροφικών συνηθειών στην ηλικία αυτή, μας δημιουργούν ένα γόνιμο έδαφος για να αναζητήσουμε σχετικές γνώσεις, πληροφορίες και τρόπους συμπεριφοράς που θα οδηγήσουν τους μαθητές να διαμορφώσουν εκείνη τη στάση και συμπεριφορά που οδηγεί στη διατήρηση ή βελτίωση της στοματικής τους υγείας.

Για τους παραπάνω λοιπόν λόγους πραγματοποιήσαμε φέτος με τα πρωτάκια του Α1 ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα «Γερά δοντάκια… όμορφα χαμογελάκια!». Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος οι μικροί μαθητές γνώρισαν τη σημασία και την αξία των δοντιών για τον άνθρωπο, τους εχθρούς των δοντιών, τη σημασία της σωστής διατροφής στην υγεία των δοντιών, την αξία του συχνού και σωστού βουρτσίσματος των δοντιών και τη σημασία της επίσκεψης στον οδοντίατρο και του προληπτικού ελέγχου μέσα από διάφορες ζωγραφιές και φύλλα εργασίας.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος χρησιμοποιήσαμε έναν εβδομαδιαίο πίνακα καταγραφής βουρτσίσματος των δοντιών (τον οποίο έπαιρναν στο σπίτι και τον συμπλήρωναν για να το επιστρέψουν σε μία εβδομάδα) ο οποίος λειτούργησε ως κίνητρο για το καθημερινό βούρτσισμα των δοντιών και μας βοήθησε στην εκτίμηση της αλλαγής της συμπεριφοράς σε θέματα στοματικής υγιεινής.

Κάθε φορά που έφερναν έναν συμπληρωμένο πίνακα έπαιρναν ένα βραβείο βουρτσίσματος.

Διαβάσαμε την ιστορία του δοντιού Πίκι - πίκι (σε μορφή διαφανειών). Οι μαθητές κλήθηκαν να απαντήσουν προφορικά σε κάποιες ερωτήσεις, εξέφρασαν τις απόψεις τους και έγινε συζήτηση. Στη συνέχεια χρωμάτισαν την εκτυπωμένη μορφή της ιστορίας και την κόλλησαν σε χαρτόνι. Αντίστοιχο φυλλάδιο μοιράστηκε σε κάθε παιδί ώστε να μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να ξαναδιαβάσει την ιστορία. Ύστερα μοιράστηκε ένα φύλλο εργασίας σε κάθε μαθητή, όπου τους ζητήθηκε να γράψουν 4 συμβουλές που θα έδινε το κάθε παιδί στους συμμαθητές του για να έχουν πάντοτε γερά και υγιή δόντια.

Τα παιδιά δημιούργησαν κολάζ από φωτογραφίες με δόντια ζώων, ανακαλύπτοντας έτσι τις διαφορές των δοντιών των ζώων και εντοπίζοντας τη σημασία τους για τη διατροφή τους και το ρόλο τους στην επιβίωση.

Κόλλησαν σε χαρτόνι εικόνες υγιεινών και βλαβερών τροφών και κατανόησαν τις επιπτώσεις του τρόπου διατροφής στην υγεία των δοντιών. Επανέλαβαν τη δραστηριότητα και σε ατομικό φύλλο εργασίας.

Πραγματοποιούσαμε συχνά προβολή βίντεο με σχετικό με το πρόγραμμά μας περιεχόμενο, τα οποία κάθε φορά ενημέρωναν και ενθουσίαζαν τους μαθητές.

Στο μάθημα των Εικαστικών δημιούργησαν κολάζ με διάφορες δικής τους δημιουργίας ζωγραφιές με συμβουλές και μηνύματα!

Στο μάθημα της Μουσικής έμαθαν πολλά τραγουδάκια μέσα από το πρόγραμμα «Γερά Δόντια, Χαρούμενα Παιδιά», το οποίο μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα http://www.geradontia.gr/ και ένα από αυτά (Οι φραγμοί της ζωής μου) το τραγούδησαν και το ηχογραφήσαμε!   Κάντε κλικ εδώ για να το ακούσετε.

Από το Τμήμα Υγείας της Διεύθυνσης Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου Πατρέων, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Υγιεινή Διατροφή», μας επισκέφτηκαν διατροφολόγοι και ενημέρωσαν τους μαθητές για θέματα διατροφής και στοματικής υγιεινής. Οι μικροί μαθητές ενθουσιάστηκαν και παρακολουθούσαν με μεγάλο ενδιαφέρον! Στο τέλος τούς απονεμήθηκε Αναμνηστικό Δίπλωμα! Η συζήτηση συνεχίστηκε και στην τάξη, αφού ο ενθουσιασμός ήταν τόσο μεγάλος που δεν περιορίστηκε στη χρονική διάρκεια της επίσκεψης.

Η παρουσίαση του προγράμματος έγινε στους εκπαιδευτικούς, στους γονείς και στους μαθητές του σχολείου μέσα από έκθεση στον τοίχο της εισόδου του σχολείου του υλικού που δημιουργήσαμε με τους μαθητές κατά τη διάρκεια του προγράμματος.

Η διάχυση των αποτελεσμάτων του έγινε με τη δημιουργία αφίσας με συμβουλές προς ενημέρωση των συμμαθητών τους, ώστε όλοι να υιοθετήσουν υγιεινές στάσεις και συμπεριφορές για μια καλύτερη στοματική υγιεινή, ατομικού σουπλά για τον κάθε μαθητή, με σκοπό να λειτουργήσει ως υπενθύμιση για το βούρτσισμα των δοντιών τους μετά το φαγητό, καθώς και με την ανάρτηση των δραστηριοτήτων μας στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Το σύνθημά μας, το οποίο τυπώσαμε και επάνω στα σουπλά μας, ήταν:

Για  δοντάκια  αστραφτερά

και  χαμόγελα  πλατιά

βουρτσίζω  τα  δόντια  μου  συχνά

και  πάντα  μετά  από  γλυκά!!!