Επίσκεψη στο Ζωολογικό Μουσείο Πατρών

30 Μαΐου 2023

Το Ζωολογικό Μουσείοτου Τμήματος Βιολογίας  του Πανεπιστημίου Πατρών, επισκέφτηκαν  οι μαθητές της Α΄ και Β΄  τάξης του σχολείου μαςστο πλαίσιο των μαθημάτων της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Εκεί οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν περισσότερα από 3.500 δείγματαΣπονδυλωτών ζώων της ελληνικής κυρίως πανίδας, στο φυσικό τους περιβάλλον, ύστερα απο σχετική προσομοίωση που έχει γίνει σε κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους (διοράματα) .

Στις τάξεις των  Σπονδυλωτών ζώων ανήκε μια μεγάλη ποικιλία  από ταριχευμένα Θηλαστικά, Πτηνά και Ερπετά , ενώ υπήρχαν και διάφορες ομάδες ασπόνδυλων, όπως Κνιδόζωα, Μαλάκια, Αρθρόποδα, Εχινόδερμα κ.α.

Έτσι, τα παιδιά μπόρεσαν να δουν από κοντά , εκατονταδες είδη του ζωικού βασιλείου όπως: αγριογούρουνο, αλεπού, ελάφι, νυφίτσα,  κουνάβι, ασβό, σκαντζόχοιρο , κουκουβάγιες , αετούς, γεράκια, γύπες,  φασιανούς, ορτύκια, σαύρες, φίδια, καρχαρίες, θαλάσσιες χελώνες κ.α.

Στο τέλος, η   υπεύθυνη της ξενάγησης του Τμήματος Βιολογίας, εξήγησε  διεξοδικά στους  μαθητές μας  πώς γίνεται η ταρίχευση των ζώων.