Εκπαιδευτικές δράσεις

Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν:

Αποχαιρετισμός των μαθητών της Στ΄ Τάξης

Τελευταία μέρα και αποχαιρετούμε τους μαθητές/τριες  της Στ΄Τάξης. Τα παιδιά με συνοδεία μουσικής, μάς τραγούδησαν στο προαύλιο του σχολείου τα τραγούδια:

1) Ν'αγαπάς (κάνοντας κινήσεις νοηματικής γλώσσας)

2) Όμορφη Ζωή

Στη συνέχεια τους αποδόθηκαν ενθύμια από το Σύλλογο Γονέων.

Στον Αποχεραιτισμό της Στ΄Τάξης, μάς τραγούδησαν τον "Βόσπορο " και οι μαθητές/τριες της   Ε΄ Τάξης.

Παρουσιάστηκε επίσης ένα μουσικοκινητικό δρώμενο για τη φιλία.

Οι συνάδελφοι από την Ομάδα Αξιολόγησης, που είχε σαν θέμα τις σχέσεις των μαθητών μεταξύ τουςέγραψαν ένα τραγούδι για τη φιλία. Οι  κ. Δήμητρα Σιαμαντά και Παναγιώτα Δρμάλα  έγραψαν τους στίχους και  η. μουσικός μας , κ. Ευανθία Βέρρα το μελοποίησε.

Οι μαθητές/τριες της Α΄ και της Στ΄ Τάξης τραγούδησαν και χόρεψαν κρατώντας πολύχρωμα μπαλόνια.

Με μπαλόνια τα παιδιά της Α΄ Τάξης, έφτιαξαν και όμορφα αερόστατα.

Θέατρο Σκιών με τη Θεατρολόγο μας, κ. Φ. Αρβανίτη, έπαιξαν οι μαθητές/τριες της Α΄Τάξης με ασυνήθιστες φιγούρες . Οι ήρωες ήταν ζωάκια , γοργόνες , φαντάσματα κ.α. Τα παιδιά έφτιαξαν παραμύθια και έπαιξαν τις δικές τους φανταστικές ιστορίες.

Ένα project για την είρήνη με αφορμή την τελευταία Ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας της Στ΄τάξης : "Πόλεμος και Ειρήνη" .

Την δράση αυτή ακολούθησε σχετικό δρώμενο στο προαύλιο του σχολείου, με συμμετοχή και των άλλων τάξεων. Τα  παιδιά σχημάτισαν με τα σώματά τους το "σήμα της Ειρήνης".

Επίσκεψη της Στ΄ τάξης στην  Έκθεση :«ΜΝΗΜΕΣ ΓΑΙΑΣ: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΓΕΩΠΑΡΚΑ UNESCO ΕΛΛΑΔΑΣ – ΚΥΠΡΟΥ» στην άιθουσα Αίγλη του VESO MARE.

Η έκθεση διοργανώθηκε από το Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO Χελμού Βουραϊκού του Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α., σε συνεργασία με το Τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Επίσης επισκέφτηκαν  την Λαογραφική Έκθεση του 29ου Δημοτικού Πάτρας.

Τέλος, έφτιαξαν τα αναμνηστικά της Στ΄Τάξης που περιείχαν ευχές και CD  με τις δράσεις όλης της χρονιάς.