Ώρα κινηματογράφου

23 Δεκεμβρίου 2019

Μετά τον εκκλησιασμό στον Ι. Ναό του Αγίου Ανδρέα μεταβήκαμε στον Πολυχώρο Veso Mare.

Εκεί, οι μικροί  μαθητές της Α΄και Β΄ τάξης παρακολούθησαν τη χριστουγεννιάτικη προβολή της μεταγλωττισμένης ταινίας (animation):

"Γέτι ο Χιονάνθρωπος των Ιμαλαϊων"

Η έφηβη Γι  μαζί με τους ατίθασους και άτακτους φίλους της Τζιν και Πενγκ, συναντoύν ένα νεαρό Γέτι, του δίνουν το όνομα «Έβερεστ» και ξεκινάνε μαζί του ένα μαγευτικό ταξίδι σε αναζήτηση της οικογένειάς του, από τη Σαγκάη στο πιο ψηλό σημείο της Γης, στα Ιμαλάια. Πρέπει όμως να καταφέρουν να ξεφύγουν από τον Μπέρνις,  έναν εύπορο άντρα που θέλει να αιχμαλωτίσει το Γέτι, αλλά και από την επιστήμονα ζωολόγο Ζάρα.

Βασισμένη στο ομώνυμο κλασικό αριστούργημα της γαλλικής λογοτεχνίας του Έκτορα Μαλό, ήταν η ταινία

«Χωρίς οικογένεια» που παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ΄,Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄

Πρόκειται για την περιπέτεια του ορφανού Ρεμί, ο οποίος στα τέλη του 19ου αιώνα «πωλείται» από τον θετό πατέρα του στον πλανόδιο μουσικό Βιταλίς. Μαζί διασχίζουν την επαρχιακή Γαλλία δίνοντας παραστάσεις στο δρόμο, μέχρι που ο μικρός θα έρθει αντιμέτωπος με το μυστικό της καταγωγής του.