Οι τρεις Ιεράρχες

Τα κάλαντα των Τριών Ιεραρχών,

είπαν οι μαθητές και μαθήτριες του Δ1

στα παιδιά όλου του σχολείου.

Μια όμορφη κατασκευή της Ε΄

Με λίγα Λόγια… από το Γ1

Οι τρεις Ιεράρχες

Οι τρεις Ιεράρχες: ο Μέγας Βασίλειος, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος υπήρξαν πατέρες και δάσκαλοι της χριστιανικής θρησκείας.

Και οι τρεις ήταν πολύ μορφωμένοι. Σπούδασαν στα καλύτερα πανεπιστήμια  της εποχής τους. Αγάπησαν πολύ τα γράμματα, μα πιο πολύ το Χριστό και τη χριστιανική εκκλησία.

Πούλησαν όλη την περιουσία τους και τη μοίρασαν στους φτωχούς, στους αρρώστους και τα ορφανά. Δίκαια τους ονόμασαν πατέρες της Εκκλησίας, δασκάλους της Οικουμένης, φωστήρες και ποταμούς της σοφίας.

Σε όλα τα σχολεία με ιδιαίτερη χαρά τιμούν τη μνήμη τους και ζητούν φώτιση στα γράμματα και την αρετή.  Η μνήμη τους  γιορτάζεται στις 30 Ιανουαρίου.

Είναι γιορτή των γραμμάτων και των σχολείων.

Μπορείτε να επισκεφτείτε για πληροφορίες και το παρακάτω link, που στέλνει η δασκάλα της Ε΄

κ. Κολοκυθά Παρασκευή.