Επίσκεψη στην Achaia Clauss και τη Λουκουμοποιία Σκιαδαρέση

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 29 Φεβρουαρίου 2024 Γράφτηκε από τον/την Iliana Stavrou

29 Φεβρουαρίου  2024

Το Οινόκαστρο της Achaia Clauss, την ιστορική Οινοποιία της Πάτρας (από το 1861) , επισκέφτηκαν οι μαθητές των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ Τάξης του σχολείου μας και  ενημερώθηκαν για τον τρόπο παραγωγής και φύλαξης του κρασιού.

Εκεί ξεναγήθηκαν στους αποθηκευτικούς χώρους , όπου σε μεγάλα χειροποίητα δρύινα βαρέλια φυλάσσεται η περίφημη Μαυροδάφνη, κρασί που παράγεται από ντόπια αμπέλια και ανήκει στα κρασιά με Προστατευόμενη Ονομασία Προέλευσης (ΠΟΠ).

Επίσης, επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Λουκουμιών "Σκιαδαρέση" , στην Εγλυκάδα Πατρών.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν  στους χώρους του εργαστηρίου και πληροφορήθηκαν αρχικά για υλικά και τον τρόπο παρασκευής του λουκουμιού  και στη συνέχεια για τον τροπο τυποποίησης και συσκευασίας του.