Επίσκεψη στο "Σπίτι του Νερού"

Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου 2024 Γράφτηκε από τον/την Iliana Stavrou

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο «Σπίτι του νερού» πραγματοποίησαν

οι Α΄ και Β΄ τάξεις του σχολείου μας.

Στο «Σπίτι του Νερού» που στεγάζεται στο κτίριο της Δεξαμενής του Κάστρου, οι μαθητές ενημερώθηκαν για το νερό,  Έμαθαν για τον Κύκλο του Νερού, πόσο απαραίτητο είναι αυτό για τη ζωή μας αλλά συνάμα και πόσο λιγοστό.  Γι΄αυτό δεν πρέπει να το σπαταλάμε άσκοπα.

Ακολούθησε συζήτηση για τους τρόπους εξοικονόμησης νερού στις καθημερινές μας δραστηριότητες.

Μετά είδαμε video με όμορφες εικόνες του νερού στη φύση αλλά και άλλες σχετικές με τη ρύπανση και τη λειψυδρία.

Τέλος,   οι μαθητές γνώρισαν την ιστορία του νερού της Πάτρας, από την εποχή του Ρωμαϊκού υδραγωγείου μέχρι σήμερα και έμαθαν πώς το νερό από τον ποταμό Γλαύκο, που είναι η κύρια πηγή  υδροδότησης  της πόλης, φτάνει στο σπίτι τους.

Μετά την  Παρουσίαση, τα παιδιά έπαιξαν ένα επιδαπέδιο  φιδάκι, που είχε σχέση με τη σωστή χρήση στην κατανάλωση του νερού.

Στη συνέχεια, κάναμε μια ξενάγηση των μαθητών στην Άνω Πόλη και ύστερα μεταβήκαμε στο Φάρο για ξεκούραση και παιχνίδι..