Εργαστήρια Δεξιοτήτων - Στροφυλιά

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 05 Απριλίου 2024 Γράφτηκε από τον/την Iliana Stavrou
Book titled '54ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας'

Το Δ2 τμήμα στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στη σχετική ενότητα για την Προστασία του Περιβάλλοντος, παρουσιάζει όμορφες εικόνες από την εκπαιδευτική επίσκεψη στην προστατευόμενη περιοχή Κοτυχίου - Στροφυλιάς και στέλνει τα δικά του μηνύματα για την προστασία των δασών και των ζώων.

Book titled 'Ένα βιβλίο για το δάσος'

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Δασών(21/3) και στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές του Δ1 ασχολήθηκαν με το οικοσύστημα του δάσους.

Έμαθαν τα είδη δασών, μελέτησαν τη χλωρίδα  και την πανίδα του δάσους, τόνισαν την αξία του δάσους στη ζωή των ανθρώπων.. Στη συνέχεια, τραγούδησαν, ζωγράφισαν κι έφτιαξαν το δικό τους ψηφιακό βιβλίο αφιερωμένο στα δάση του κόσμου που αποτελούν πηγή ζωής!!