Βιβλία σε ...ρόδες

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 02 Φεβρουαρίου 2024 Γράφτηκε από τον/την Iliana Stavrou

2 Φεβρουαρίου 2024

Σήμερα έφτασαν στο σχολείο μας "Τα βιβλία σε ρόδες". Θα μείνουν μέχρι την 1η Μαρτίου και μετά θα συνεχίσουν το ταξίδι τους. Μέσα σε αυτό το διάστημα θα γίνουν δράσεις με αφορμή τα βιβλία της βαλίτσας.

Τα "Βιβλία σε ρόδες" είναι μικρές , κινητές βιβλιοθήκες.Σήμερα ταξιδεύουν  σε  160 βαλίτσες με 27 θέματα και 4.000 βιβλία. Τα βιβλία περιέχουν κάρτα δανεισμού στην οποία αποτυπώνεται η κίνησή τους.    Μέσα σε κάθε βαλίτσα υπάρχει ένας φάκελος με τίτλο: "Ένα γράμμα από την τάξη μας στην τάξη σας".Σκοπός του είναι να συνδέσει μεταξύ τους όλα τα παιδιά που συμμετέχουν σε αυτό το πρόγραμμα .

" Εμείς,  οι μαθητές της  Ε΄  Τάξης, βρήκαμε στον φάκελο γράμμα και ζωγραφιές από την Δ' ταξη του 8ου Πειραματικού Σχολείου  Ηρακλείου Κρήτης.

Θα ταξιδέψουμε μαζί τους, θα ονειρευτούμε και θα γίνουμε λίγο πιο φωτεινοί....Εξάλλου "το φως" των βιβλίων δεν σβήνει ποτέ....."