Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας "KIDS SAVE LIVES»

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου 2024 Γράφτηκε από τον/την Iliana Stavrou

10 Ιανουαρίου 2024

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα   "KIDS SAVE LIVES & iSAVElives FOR SCHOOLS" προσφέρει η Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών "KIDS SAVE LIVES - Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές.

Το Θεωρητικό μέρος του Προγράμματος, διάρκειας  2 ωρών που απευθύνεται σε μαθητές  Ε'-ΣΤ' Τάξης Δημοτικού, Α',Β',Γ' Γυμνασίου και Λυκείου - παρακολούθησαν οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξης  του σχολείου μας.

Ήταν μια Παρουσίαση, που είχε σκοπό να δουν οι μαθητές μας πώς παρέχουμε Πρώτες Βοήθειες, σώζοντας ανθρώπινες ζωές.

Το Πρόγραμμα αυτό πιστοποιεί και 1.000 εκπαιδευτικούς στις 13 Περιφέρειες της χώρας, με  διαδραστικά σενάρια και βιωματικές δράσεις, ώστε  να αποκτήσουν  γνώσεις  και δεξιότητες, όπως είναι η Καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) & η χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή.

Στόχος να δημιουργηθούν 1.000 περισσότερο ΑΣΦΑΛΗ σχολεία όπου θα υπάρχει  πιστοποιημένος ανανήπτης, που θα είναι σε θέση να ανταποκριθεί άμεσα σε κάθε περιστατικό απειλητικό για τη ζωή, μέχρι να έρθει η εξειδικευμένη βοήθεια.