Σχολική εφημερίδα

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2023 Γράφτηκε από τον/την Iliana Stavrou

Την σχολική Εφημερίδα , με τίτλο "Χέρι με χέρι στην Αχαϊα", εξέδωσαν μαθητές και μαθήτριες του  ΣΤ΄1

Στο έντυπο αυτό, τριών φύλλων, η  συγγραφική ομάδα  έχει συμπεριλάβει άρθρα, που περιέχουν πληροφορίες για αρχαιολογικούς χώρους και φυσικές ομορφιές του νομού μας.

Στο τελευταίο φύλλο, υπάρχει και αναφορά στην άυλη πολιτιστική κληρονομιά, που αφορά λαϊκές παραδόσεις και τη ζωντανή έκφραση του λαού μας,  μέσα από γιορτές και εκδηλώσεις.

Η Σχολική Εφημερίδα του ΣΤ 2   με τίτλο "Οι Ομορφιές του τόπου μας" περιλαμβάνει επίσης άρθρα με πληροφορίες για αξιοθέατα της Πάτρας και της ευρύτερης περοχής, που παρουσιάζουν ιστορικό - αρχαιολογικό ενδιαφέρον.